top of page

Spôsoby uchytenia (3. časť): Stropné prisadené a odsadené svietidlá

Záves je polovica svietidla. Možností spôsobov inštalácie svetelných stropov je viac. Závesný, odsadený, prisadený, či dokonca zapustený v sadrokartóne. Prečo a kde by ste mali zvoliť prisadený alebo odsadený spôsob uchytenia a aké možnosti doplnkov svetelnej výbavy pri odsadených modeloch ponúkame? O tom všetkom sa dočítate nižšie.


osvetlenie obývačky a kuchyne na mieru svetelné stropy
Kompozícia prisadených TRI 600 a odsadeného TRI 900 v spojenom priestore kuchyne a obývačky


Prisadené svietidláPrisadené osvetlenie znamená, že sa plochou dotýka stropu, špára tam je minimálna, milimetrová. Je veľmi obľúbené, hodí sa do miestností s nižšou alebo štandardnou svetlou výškou.Tento spôsob uchytenia je vhodný pre omietkové, sadrokartónové, drevené či betónové stropy. Pri nie úplne rovnom podklade sa ale môže stať, že pri prisadenom modeli si všimnete nerovnosti stropu.Pri stropoch so stropným chladením by svetelné stropy nemali byť ku stropu prisadené úplne. Špára by mala byť väčšia, cca 3 - 4 cm, kvôli prúdeniu vzduchu. Pri špáre 3 - 4 cm sa už ale bavíme o odsadených modeloch.Odsadené svietidlá

Nepriame podsvietenieSpôsob uchytenia odsadením sa najčastejšie využíva v spojení s nepriamym svietením do stropu, ktorý odrazom rozptyľuje svetlo do miestnosti. Považujeme ho za doplnok svetelnej výbavy, ktorý je ovládaný samostatne.Jeho prínosom je možnosť ambientného podsvietenia, ktoré sa večer postará o príjemnú intímnu atmosféru. Tento doplnok odporúčame práve do spální a obývačiek so superteplou farbou bieleho svetla 2200K, ktorá obsahuje minimálny podiel modrej zložky a pred spaním podporuje tvorbu hormónu spánku, melatonínu.Doplnok nepriameho svietenia do stropu sa môže obohatiť ešte o ďalšie doplnky svetelnej výbavy, o nastaviteľnú teplotu bielej farby svetla (Tunable White) a o farby RGB, doplnok, ktorý funguje na princípe miešania červenej, zelenej a modrej farby, čím umožňuje namiešanie akejkoľvek farby z viditeľného spektra. Obzvlášť obľúbený je práve v detských izbách.Montáž prisadených a odsadených svietidielstropné svietidlo na mieru LED svetelné stropy
Magnetický spôsob úchytu

Keďže konštrukcia svetelného stropu je pomerne ľahká kvôli použitému materiálu, montáž či už prisadeného alebo odsadeného modelu je možná pomocou silných magnetov, ktorý každý unesie až 30 kg váhy. K tomu je ešte poistka v podobe zavesenia na lanko. Takýto magnetový systém umožňuje aj jednoduchšiu údržbu a upratovanie.

Môžu byť všetky modely svetelných stropov

prisadené alebo odsadené?osvetlenie obývačky prstencové svietidlo svetelné stropy
Prstencový svetelný strop LOOP V 2000 s doplnkom Indirect

Odpoveď je nie. Prstencové svetelné stropy sa iba vešajú. Ale aj týmto spôsobom, vďaka možnosti nastavenia výšky závesu, vieme vytvoriť odsadenie 4 - 5 cm od stropu a docieliť rovnaký efekt ako pri odsadených modeloch a dať tam nepriame podsvietenie.


O prisadených a odsadených svietidlách sa môžete dozvedieť aj z nášho pravidelného

 

LED dizajnové drevené svietidlo svetelné stropy

Radi poradíme s výberom toho správneho svietidla aj Vám!


Nechajte si spracovať návrh osvetlenia vyplnením online formuláru alebo nás navštívte osobne v našom showroome.


Tešíme sa na Vás!


PRIHLÁSIŤ SA NA ODBER NÁŠHO NEWSLETTERA

Ďakujeme!

bottom of page