top of page

Osvetlenie chodby a schodiska

Prvý dojem je dôležitý. V prípade interiéru nám prvý dojem tvorí vstup do vstupnej haly alebo chodby vedúcej k hlavným miestnostiam domu či bytu. Väčšinu pozornosti zameriavame osvetleniu práve týchto miestností a chodby ostávajú v ústraní. Tak to ale byť nemusí. Hlavne keď existuje veľké množstvo rôznych pekných a efektívnych riešení osvetlenia chodieb, ktoré podčiarknu krásu interiéru a navodia prvotný pozitívny dojem pri vstupe do domu alebo bytu.


osvetlenie chodby LED štrbina svetelná stena zápustné svietidlo


Čím by sme sa mali pri osvetlení chodieb riadiť?Tak ako aj pri iných miestnostiach dôležitým faktorom je samotný tvar chodby. Na dlhú a úzku chodbu bohato stačí osvetlenie v podobe štrbiny. Je to typ osvetlenia chodieb, ktoré vnímame ako primárne a snažíme sa ho využívať vždy, keď je to možné. Štrbinu považujeme za nepriame osvetlenie, ktoré funguje na princípe odrazu svetla od steny. V úzkych chodbách predstavuje navádzací prvok a použitím dostatočne silného zdroja svetla dokonale nahrádza priame osvetlenie. Prídu si ňou na svoje všetci, ktorí obľubujú minimalizmus a čisté línie v interiéri.Ďalším riešením osvetlenia chodieb môžu byť rôzne lineárne svietidlá. Predstavujú minimalistické riešenie osvetlenia chodby, ktoré priestor bohato presvetlia vďaka veľkému svetelnému toku. Môžu byť ku stropu prisadené, zavesené alebo zabudované či už v strope alebo v nábytku. Pri prisadených modeloch je možnosť výberu z rôznych povrchových úprav: biela, čierna alebo elox a výrobou na mieru sa prispôsobia chodbám akejkoľvek dĺžky.Veľmi obľúbené sú aj tzv. downlighty. Zapustené alebo prisadené ku stropu sú ponúkané v rôznych dizajnoch, veľkostiach s rôznou intenzitou a uhlom vyžarovania svetla. Lámete si hlavu nad výberom toho správneho svietidla do vašej chodby? Radi vám poradíme. Navrhneme vám vhodný model a rozostupy medzi svietidlami tak, aby bola dodržaná rovnomerná distribúcia svetla v priestore.
Osvetlenie chodieb s veľa obrazmiMáte vo svojej chodbe veľa obrazov alebo fotiek? Potom vám odporúčame tzv. spoty, ktoré môžu byť smerovateľné nadol alebo naklápacie, je možné ich inštalovať do stropu, na povrch stropu alebo do líšt.Lišty možu byť zapustené, prisadené ale aj závesné a môžu tvoriť buď jednu líniu alebo byť pospájané do rôznych tvarov nielen s hranatými, ale aj s oblými rohmi a ich výhodou je, že odpadá potreba presúvať pozíciu kábla, tá môže byť v akomkoľvek mieste lišty.Typov líšt je viacero, v čiernom aj v bielom prevedení a výber svietidiel do líšt je vskutku bohatý.
Osvetlenie schodiskaV súvislosti s osvetlením chodieb často riešime aj osvetlenie schodiska. Pri osvetlení schodiska je najdôležitejšia bezpečnosť, preto voľba svietidiel, ktoré zabezpečia dostatočnú distribúciu svetla je našou prioritou.Bežným riešením je osvetlenie schodiska nástennými svietidlami. Potom existuje riešenie, na ktoré ale treba myslieť dopredu, a tým je podsvietenie jednotlivých stupňov schodiska použitím LED pásov. Toto riešenie je nielen efektívne ale aj výborne vyzerá a podsvietené nemusia byť iba stupne, ale aj zábradlie alebo madlo.Spomínané riešenia sa dajú aj kombinovať. Kreativite sa medze nekladú a môžu vzniknúť vskutku jedinečné riešenia.Schodiská, ktoré disponujú veľkorysým priestorom v niektorých prípadoch uvítajú aj závesné osvetlenie, spravidla nad podestou v medzipodlaží.Orientačné nočné osvetlenie
Svietidlá s menšou intenzitou svetla ako klasické svietidlá slúžia na orientáciu v priestore v nočných hodinách. Väčšinou sa jedná o nástenné svietidlá, no spomínaná štrbina okrem funkcie hlavného intenzívneho svetla počas dňa spĺňa aj funkciu tlmeného orientačného svetla počas noci. Orientačné osvetlenie môže tlmeným svetlom svietiť celú noc, alebo môže byť aj spolu s hlavným osvetlením spínané senzorom pohybu pre čo maximálny možný komfort. Vypínače sa viac menej ani nebudú musieť používať, svietidlá sa po určitom čase sami vypnú a nestane sa, že budú svietiť dlhšie ako je potrebné.Svetelné stropySvetelný strop v chodbe alebo vstupnej hale? Prečo nie. Obzvlášť v zapustenom spôsobe inštalácie do stropu predstavujú svetelné stropy moderné a elegantné riešenie osvetlenia väčšinou práve vstupných hál alebo aj väčších chodieb.
LIGHT SQUAREPokiaľ potrebujete poradiť pri výbere toho správneho osvetlenia do vašej chodby, navštívte náš showroom LIGHT SQUARE. Možností je veľa, od kvalitných downlightov, smerovateľných spotov, nástenných svietidiel po svietidlá do trakčných líšt od prémiového výrobcu Arkoslight. Určite si prídete na svoje.


LED svietidlo predajňa osvetlenia Račianska ulica osvetlenie chodby


Kde nás nájdete?


OD Light Park

1. poschodie

Račianska 90

832 01 Bratislava
Inšpiráciu pri zariaďovaní vášho komfortného bývania nájdete aj v našej galérii realizácii. 

osvetlenie chodby LED štrbina zapustené svietidlo svetelné stropy

Radi Vám s výberom osvetlenia poradíme.


Nechajte si spracovať návrh osvetlenia vyplnením online formuláru alebo nás navštívte osobne v našom showroome.


Tešíme sa na Vás!

0 views0 comments

PRIHLÁSIŤ SA NA ODBER NÁŠHO NEWSLETTERA

Ďakujeme!

bottom of page