top of page

Nadčasovosť geometrických tvarov v interiéri a Psychológia tvarov

Základné geometrické tvary ako štvorec, obdĺžnik, trojuholník a kruh sme sa v detstve naučili kresliť medzi prvými, sú stavebným základom všetkého okolo nás a sprevádzajú nás po celý život.Nadčasovosť geometrických tvarov v interiériOdveká geometria tvarov nepodlieha času a svojou prirodzenosťou je trvácna aj vizuálne.


Ak chceme nadčasový interiér, jeho zariadenie by malo pozostávať práve z geometrických tvarov. Veľmi dôležité je aj to, aby neprevládal vzhľad, ktorý potláča funkčnosť zariadenia do úzadia.


Koncept svetelných stropov spočíva v skĺbení dizajnu a funkcie. Základné geometrické tvary, akými sú kruh, trojuholník, obdĺžnik, elipsa či prstenec, sú zároveň ideálnym základom pre variovanie veľkostí a výšok. Voľba dekóru je kľúčovým nástrojom pre optické zladenie s interiérom. Podstatnou vlastnosťou veľkých tvarov je dostatočná plocha, ktorá distribuuje svetelný tok v širokom lúči do priestoru. Svetlo je tak rovnomerné, neoslňuje.


Moderný. Štýlový. Nadčasový. Je to dizajn, ktorý z módy nevyjde nikdy a zapadne do akéhokoľvek interiéru, moderného či retro.


Zatiaľ čo dizajn a estetika zohrávajú pri zariaďovaní veľkú rolu mali by sme venovať pozornosť aj tzv. psychológii geometrických tvarov a rozhodovať sa aj podľa nej.Psychológia tvarovNaša neustála potreba kategorizácie a zjednodušovania sa preniesla aj do nášho vizuálneho vnímania prostredia a všetky predmety vieme priradiť k určitému tvaru, ktorých každý má svoj vlastný psychologický význam.


Štvorec a obdĺžnik


Symbolizuje istotu, predvídateľnosť, nepoddajnosť, drsnosť, racionalitu, stabilitu, disciplínu, bezpečnosť a spoľahlivosť.Štvorce a obdĺžniky sú obzvlášť obľúbené medzi mužmi, keďže sa hodia k ich analytickému spôsoby myslenia a symbolizujú všetky kvality spájané s mužnosťou, akými sú sila, stabilita a spoľahlivosť.


Hranaté tvary najčastejšie vidíme v predmetoch vyrobených ľudskou rukou. Sú tak bežné, že im takmer nevenujeme pozornosť. Nedarí sa im človeka zaujať natoľko, aby sa na nich pohľadom zastavil, keďže ich vidíme všade, od rámov na obrazy po veľké budovy. Ľudia ich obľubujú vďaka ich jednoduchosti a všestrannosti. Rovné línie a pravé uhly týchto tvarov v nich vyvolávajú pocit bezpečia a stability.Trojuholník


Symbolizuje vzrušenie, moc, nebezpečie, hrozbu, silu a risk.V porovnaní s ďalšími základnými geometrickými tvarmi trojuholník je tvar, ktorý najviac priťahuje našu pozornosť. Je to tvar energický a dynamický, ktorý je spájaný s pohybom a smerom - cieľom. Náš pohľad automaticky smeruje buď k vrcholu trojuholníka alebo tam, kam jeho vrchol smeruje.Kruh a elipsa


Symbolizuje nehu, lásku, teplo, jemnosť, porozumenie, kľud, dokonalosť a celistvosť.Na rozdiel o štvorcov, obdĺžnikov a trojuholníkov, kruhy nemajú žiadne ostré hrany, čím pôsobia jemne, prívetivo a priateľsky. Sú na pohľad príjemné a vyvolávajú v nás radosť, šťastie a pohodu. Interiér s príliš veľa hranatými tvarmi dokáže kruh príjemne zjemniť.


Zatiaľ čo muži obľubujú hranaté tvary, ženy inklinujú práve k jemným oblým tvarom.Ako si vybrať ten správny tvarZariadenie interiéru nie je len o vhodnom výbere materiálov, textúr a farieb. Pozornosť by sme mali venovať aj tvarom, keďže tvary výrazne vplývajú na atmosféru, ktorú chceme v priestore dosiahnuť.Ak chceme, aby naša obývačka pôsobila teplo a prívetivo a bola priestorom na relax, v ktorom chcú všetci tráviť veľa času, mali by sme sa vyhnúť hranatým tvarom a naopak zvoliť kruhy, elipsy alebo prstence, ktoré v nás vyvolávajú pocity harmónie a pohody a dokážu priestor príjemne zútulniť. Sú skvelou voľbou do všetkých miestností, kde chceme priviesť harmóniu a relaxovať. Kruhy sú často spájané so zmyselnosťou, tým pádom sú vhodným výberom aj pri zariadení spální.Hranaté tvary ako štvorce alebo obdĺžniky sú viac efektívne v priestoroch ako kuchyňa alebo pracovňa. Tieto tvary v nás vzbudzujú rovnováhu, stabilitu, profesionalitu a efektivitu, všetko to, čo chceme mať v miestnostiach, kde sa pracuje.Trojuholníky môžu byť taktiež skvelou voľbou zariadenia pracovní, keďže symbolizujú vytrvalosť a dosiahnutie cieľov. Spodná časť trojuholníka symbolizuje začiatok cesty, zatiaľ čo jeho vrchol symbolizuje úspech. Trojuholníky v interiéri vzbudzujú symetriu a pôsobia harmonicky. Svetelné stropy trojuholníkového tvaru sú zjemnené oblými rohmi, čím si svoje využitie nájdu priam v každej miestnosti.
Viac o tom, ako si vybrať ten správny tvar svetelného stropu sa dočítate v našom blogu alebo si môžete pozrieť v našom pravidelnomVeľa inšpirácie pri zariaďovaní nájdete aj v našej galérii realizácií.


 

Radi poradíme s výberom toho správneho nadčasového svietidla aj Vám!


Nechajte si spracovať návrh osvetlenia vyplnením online formuláru alebo nás navštívte osobne v našom showroome.


Tešíme sa na Vás!
PRIHLÁSIŤ SA NA ODBER NÁŠHO NEWSLETTERA

Ďakujeme!

bottom of page