top of page

Ako si vybrať ten správny tvar svetelného stropuKtorý tvar bude pre mňa najvhodnejší?
Filozofia svetelných stropov je osvetliť priestor pomocou 1 alebo 2 zdrojov. Na to musí byť svietidlo dostatočne silné - s dostatočnou svietivosťou a napriek tomu byť príjemné pre oči, čo dosiahneme veľkou plochou svietidla. Vhodná voľba veľkosti svetelného stropu stačí na osvetlenie celej plochy priestoru bez nutnosti doplnkového osvetlenia. Od priemeru 450 mm, ktorý stačí na cca 6 - 7 m² až po 2 000 mm, pre veľkorysé obývacie plochy. Pri svetelných stropoch väčších ako 1000 mm sa intenzita dá navýšiť aj použitím plošne uloženej LED sústavy GRID a tým získate naozaj intenzívny svetelný zdroj, ktorý nenamáha oči a stále poskytuje mäkké a rozptýlené osvetlenie.


osvetlenie jedálne dizajnový LED kruh svetelné stropy
Kruhový svetelný strop

Najzákladnejší tvar v prírode je kruh. Je elegantný, jednoduchý, prispôsobivý. Ak máte pôdorys miestnosti v tvare štvorca, a osvetlenie chcete viac funkčné ako výstredné, je pre vás kruh ideálnym riešením. Vyrábame ho vo veľkostiach od priemeru 450mm po 2000mm a vieme vyrobiť aj atypický rozmer.osvetlenie kúpeľne dizajnové svietidlo svetelné stropy
Elipsovitý svetelný strop
osvetlenie obývačky dizajnové svietidlo svetelné stropy
Trojuholníkový svetelný strop

Ak ste trochu náročnejší a páčia sa vám výstrednejšie tvary, choďte do trojuholníku alebo elipsy. Trojuholník priemeru 900mm je už dlhšie najobľúbenejším modelom svetelného stropu.


osvetlenie obývačky prstencový luster svetelné stropy
Prstencový svetelný strop

Ak sa nebojíte kúska extravagancie, choďte do prstencového svetelného stropu. Napriek svojej veľkosti pôsobia elegantne vďaka premyslenému dizajnu.

osvetlenie kuchyne zapustené LED svetelné stropy
Hranatý svetelný strop

Kde potrebujete využiť celú

plochu stropu, choďte do hranatých tvarov. Sú to

väčšinou kúpeľne alebo kuchyne. Najčastejšie ich zapúšťame do sadrokartónu.
Výška miestnosti a osvetlenieDôležité je myslieť aj na svetlú výšku miestnosti, to zn. rozmer od podlahy k stropu. Klasická výška 2,6 m si žiada prisadené alebo odsadené modely svietidiel, aby ste mali svetlo distribuované čo najrovnomernejšie. Pri väčšej výške môžete ísť aj do závesných modelov svietidiel, ktoré opäť umiestnite do výšky zhruba 2,5 m kvôli distribúcii svetla.Pri nižších miestnostiach je vhodné voliť aj užší korpus a tým bude svetlo pôsobiť subtílnejšie.Členenie priestoru osvetlením na zónyVeľký priestor môžete osvetlením rozčleniť na menšie celky. Väčšinou ho delíme na obývaciu časť so sedačkou. Tam by malo byť najdominantnejšie svetlo, potom jedálenskú časť, kde môže byť kľudne menšie svetlo, opäť podľa tvaru stola a kuchyňa, ktorá potrebuje výkonné a funkčné svetlo - najčastejšie hranaté.


O tvaroch sa môžete dozvedieť aj z nášho pravidelného


Staviate dom a osvetlením ste sa ešte nezaoberali? Plánujte s nami a plánujte dopredu!


Môžete navštíviť náš

alebo Vám poradíme

Kontaktovať nás môžete aj na info@svetelnestropy.sk.


Tešíme sa na Vás!


PRIHLÁSIŤ SA NA ODBER NÁŠHO NEWSLETTERA

Ďakujeme!

bottom of page