top of page

Nepriame lineárne osvetlenie: Štrbiny a Rímsy


led rímsa led štrbina osvetlenie kuchyne svetelné stropy

Čo sú to rímsy a štrbiny a aký je medzi nimi rozdiel? Obe spadajú do kategórie lineárneho osvetlenia a fungujú na princípe odrazu svetla. Rozdiel spočíva práve v odrazovej ploche, štrbiny využívajú odraz svetla od steny a rímsy odrážajú svetlo od stropu.Vzniká tým veľmi príjemné a prirodzene rozptýlené osvetlenie. Prídu si nimi na svoje tí, ktorí preferujú minimalizmus a čisté línie v interiéri.
Zvýraznenie textúr v interiériTakýto typ osvetlenia nazývame nepriame a má 2 významy: buď nám môže nahradiť hlavný zdroj svetla, v prípade použitia dostatočne silného svetla a odrazom od svetlej plochy, ideálne bielej, alebo má funkciu skôr estetickú, napr. zvýrazní štruktúru a materiál steny, v prípade farebnej steny odráža jej najdominantnejšiu farbu do priestoru.
Kombinácia rímsy a štrbinyČasto je využívaná aj kombinácia oboch, rímsy v spojení so štrbinou, väčšinou práve v prípadoch, kde má nahradiť hlavné svetlo. To znamená, že nie je použitý žiadny iný hlavný zdroj svetla. Ovládať sa dajú samostatne a vzniká tak hneď niekoľko svetelných scén.
Priestor pre garniže a koľajničkyVo väčšine prípadov sú štrbiny a rímsy vyrobené zo sadrokartónu a sú súčasťou nášho riešenia a ak plánujete mať v miestnosti závesy, viete v štrbine alebo rímse schovať aj garniže a koľajničky.
Nemáte strop zo sadrokartónu? Nevadí.Ak možnosť zmeny materiálu stropu nemáte, nevadí, štrbina alebo rímsa sa dá k stene alebo stropu aj “prilepiť” vo forme profilu so svetlom a vznikne tak veľmi podobný efekt ako pri vbudovanej štrbine alebo rímse.
Myslite dopreduVeľmi dôležitá je geometria ich konštrukcie, proporcie a pri nevhodnom nadimenzovaní to má výrazný vplyv na svietivosť, rozptyl svetla a celkový dojem. Takisto je podstatné, aby bol priestor nad rímsou alebo za štrbinou, aj ten, ktorý nevidíme, vymaľovaný na bielo. Svetlo sa potom viac odráža do priestoru a je využitý potenciál LEDiek.

Toto všetko vieme navrhnúť, prepočítať a zrealizovať. Ideálne na to myslieť v dostatočnom predstihu, napríklad pomocou nášho online formuláru a získate tak nezáväzne kvalitný komplexný návrh osvetlenia.led rímsa štrbina komplexný návrh osvetlenia svetelné stropy

Nechajte si spracovať kvalitný návrh osvetlenia zadarmo a nezáväzne
Členenie priestoru
Veľké priestory, akým je napríklad spojený priestor obývačky, kuchyne a jedálne je možné líniovým osvetlením v podobe štrbín a ríms opticky členiť a zónovať. V dlhej chodbe alebo koridore môžu robiť navádzací prvok, pri umiestnení nad okennú časť simulujú osvetlenie ako pri západe slnka a rímsou sa dá vyriešiť aj hlavné osvetlenie spálne, napríklad podsvietením baldachýnu nad posteľou.


led rímsa led baldachýn osvetlenie spálne svetelné stropy

Tento prvok odporúčame využívať pri prestavbách alebo novostavbách hojne, a to všade tam, kde treba či už vyzdvihnúť použitý materiál steny, ktorý dostane luxusnejší nádych, získať decentné nepriame osvetlenie alebo príjemné rozptýlené svetlo.


O doplnkoch svetelnej výbavy sa môžete dozvedieť aj z nášho pravidelného


Inšpirujte sa našou galériou realizácií. 

led štrbina osvetlenie chodby bodovky svetelné stropy

Radi Vám s výberom osvetlenia poradíme.


Kontaktujte nás vyplnením online formuláru alebo nás navštívte osobne v našom showroome.


Tešíme sa na Vás!
0 views0 comments

PRIHLÁSIŤ SA NA ODBER NÁŠHO NEWSLETTERA

Ďakujeme!

bottom of page